Закладеність носу при вагітності

Закладений ніс

Період виношування дитини супроводжується рядом кардинальних змін в жіночому організмі. Такий спонтанний прояв, як закладений ніс при вагітності, не є рідкістю, адже організм молодої мами дуже сприйнятливий до різних інфекцій.

Закладеність носа при вагітності

Однозначної причини появи цього стану не існує, так як спровокувати дане явище можуть різні фактори. Ефективне лікування закладеності носа при вагітності – дуже кропіткий процес, що вимагає належної уваги та обережності. Щоб розуміти, чим лікувати закладений ніс при вагітності, необхідно ознайомитися з основними причинами цього стану.

Причини закладеності носа при вагітності

Ця проблема може виникати по ряду причин. Для того щоб розуміти, що робити, якщо закладений ніс при вагітності, і як ефективно боротися з таким симптомом, необхідно знати корінь проблеми. Нижче будуть наведені основні причини закладеності носа при вагітності.

Риніт

Говорячи простою мовою, мова йде про звичайний нежить. Це пояснює факт, чому закладений ніс при вагітності під час застуди. Риніт може виникати через вдихання вірусної інфекції, а також в результаті контакту з речовинами-алергенами. Алергічний риніт у вагітної жінки може виявлятися при контакті з домашнім улюбленцем, при вдиханні побутового пилу і пилку деяких рослин. Для інфекційного риніту характерна сезонність, коли спостерігається пікова захворюваність на ГРВІ та грип. Детальніше про лікування риніту під час вагітності >>>

Синусит

При виношуванні малюка організм вагітної жінки відчуває гостру потребу в кисні. Якщо при вагітності закладений ніс, відбувається істотне зменшення кількості споживаного кисню, що однаково негативно позначається на організмі матері та плоду.

Однією з причин закладеності є синусит. Даний стан характеризується набряком слизової оболонки носових ходів, що провокує застій слизового секрету в гайморових і лобних пазухах. У разі закладеності носа при вагітності може розвиватися бактеріальна інфекція, що викликає гнійно-запальний процес в порожнині носа.

Будь-які захворювання запального характеру можуть мати негативний вплив на процес розвитку плоду. Якщо вагітній жінці було виставлено подібний діагноз, то вона потребує спеціалізованого лікування.

Гормональний риніт

З самого моменту зачаття дитини в жіночому організмі відбуваються різні гормональні перебудови, що супроводжуються збільшенням або зменшенням рівня тих чи інших гормонів. Повна або часткова закладеність носа як ознака вагітності – це дуже поширене явище.

Нежить, обумовлений гормональною перебудовою, не вимагає втручання ззовні, так як він проходить самостійно після народження дитини.

Закладеність носа при вагітності на ранніх термінах

Даний симптом часто зустрічається на початку вагітності. Якщо враховувати, що в цей період жінка відчуває підвищене емоційне навантаження і токсикоз, то утруднення носового дихання може послужити причиною сильного дискомфорту.

Якщо вагітна не може повноцінно дихати через ніс, це стає причиною поганого сну, підвищеній дратівливості, запаморочень і головного болю. Підходити до проблеми закладеності носа на ранніх термінах вагітності слід з максимальною серйозністю і обережністю. Самостійне використання судинозвужувальних крапель і спреїв може бути чревате серйозними наслідками для плода.

Використання будь-яких лікарських препаратів повинно бути попередньо погоджено з медичним фахівцем.

З точки зору небезпеки, закладеність носа на ранніх термінах вагітності не є загрозливим станом, але тільки в тому випадків, якщо захворювання не затягується на кілька місяців.

Закладеність носа при вагітності на пізніх термінах

Наближення пологів супроводжується збільшенням об’єму циркулюючої крові, що нерідко спричиняє постійну закладеність носа на пізніх термінах вагітності. Нерідко подібний стан починає турбувати жінку безпосередньо перед пологами. Гормональний нежить на пізніх термінах проходить самостійно через 1-2 тижні після народження малюка.

Особливу увагу слід приділити закладеності носа, викликаній бактеріальною або вірусною інфекцією. Такий нежить є загрозливим станом для материнського і дитячого організму. Важливо пам’ятати, що будь-які спроби самолікування можуть мати непередбачувані наслідки. Підказати, як лікувати закладеність носа при вагітності, може тільки кваліфікований фахівець.

Лікування закладеності носа

Лікування закладеності носа при вагітності може здійснювати за допомогою консервативних методів, а також методик нетрадиційної медицини.

Консервативні методи

Обов’язковою процедурою є промивання носових ходів і пазух. Це необхідно для того, щоб порожнина носа своєчасно очищувалася від залишків слизового і гнійного вмісту, а також пилових частинок і хвороботворних мікроорганізмів. Для промивання рекомендовано використовувати звичайний фізрозчин, слабкий розчин кухонної або морської солі, а також спеціальні аптечні розчини (Маример, Долфін). Частота промивань становить 3-4 рази на день.

З метою антисептичної дії може бути використаний бальзам «Зірочка», який слід наносити на крила носа. Використання такого засобу допустимо тільки після попередньої консультації лікаря і при відсутності індивідуальної непереносимості компонентів бальзаму.

Якщо вагітна жінка страждає на алергічний риніт, їй рекомендовано використовувати спрей Назаваль. В основі дії даного препарату лежить створення бар’єру між слизовою оболонкою носової порожнини і різними алергенами.

Лікування вірусного і бактеріального нежитю проводиться під суворим керівництвом медичного фахівця. В даному випадку вагітної може бути рекомендований прийом антибактеріальних і противірусних лікарських засобів. Самостійний підбір і використання таких коштів від закладеності носа для вагітних категорично заборонено.

Якщо сильно закладений ніс при вагітності, то лікар може призначити короткочасне використання судинозвужувальних крапель. Строки застосування таких засобів не повинні перевищувати 2-3 дня. В іншому випадку може розвинутися звикання і ряд інших серйозних наслідків. Найбільш безпечним засобом прийнято вважати Назол Бебі, який використовується для лікування закладеності носа у вагітних жінок і дітей різного віку. Детальніше про застосування назальних крапель при вагітності >>>

Ефективним доповненням до медикаментозної терапії є фізіотерапевтичне вплив на область носових пазух. На жаль, такі методики категорично протипоказані для застосування у вагітних жінок.

Народні засоби

Хоча народні засоби при закладеності носа при вагітності не можуть гарантувати 100% результат одужання, проте, ці способи можуть послужити ефективним доповненням до загального плану консервативного лікування.

Найбільш поширеними народними засобами від закладеності носа при вагітності є:

 • Інгаляції. Для цього жінці слід вдихати через ніс пари трав’яних відварів і вареної картоплі. Для посилення ефекту в відвар можна додавати 1-2 краплі ефірного масла евкаліпта.
 • Для зняття запалення і очищення слизової оболонки носа рекомендовано щодня закопувати свіжовичавлений сік каланхое або алое по 2 краплі в кожну ніздрю. Це засіб від закладеності носа для вагітних є дуже ефективним. Якщо сік дуже концентрований і викликає відчуття печіння, його можна розбавити кількома краплями кип’яченої води.
 • Кожна жінка може самостійно приготувати краплі в ніс. Для цього необхідно змішати 25 мл соку лимона, 40 мл кип’яченої води і ½ ч. Л. кухонної солі. Отриманий засіб необхідно закопувати по 2 краплі в кожну ніздрю.
 • Тепловий вплив на область носових пазух можна здійснювати за допомогою прикладання вареного курячого яйця, загорнутого в бавовняну тканину.
 • Якщо закладений ніс під час вагітності, а слизова оболонка носових ходів пересихає, її рекомендовано змащувати натуральним медом, змішаним з рослинним або вершковим маслом. Такий засіб надає протизапальний і поживний ефект.
 • Самостійне лікування народними засобами від закладеності носа при вагітності має бути попередньо узгоджено з лікарем.

Для профілактики закладеності носа на ранніх і пізніх термінах вагітності майбутнім мамам слід дотримуватися таких правил:

 1. Уникати близького контакту з людьми, хворіють на грип та ГРВІ.
 2. Обмежувати відвідування людних місць.
 3. Регулярно проходити курс вітамінотерапії.
 4. Дотримуватися режиму праці та відпочинку.
 5. Якщо жінка алергік, їй рекомендовано повністю обмежити контакт з потенційним алергеном.
 6. Якщо закладеність носа все ж з’явилася, жінка повинна своєчасно звернутися до медичного фахівця.
 7. Якщо майбутня мама до вагітності не скаржилася на самопочуття, то в більшості випадків її організм залишиться стійким до впливу несприятливих факторів. При відсутності хронічних захворювань нежить і закладеність носа при вагітності не представляють небезпеки для майбутньої мами.