У Росії різко виросло число «чайлдфрі»

Опитування показало, що 6% росіян сьогодні взагалі не хочуть мати дітей. У 2005 році, згідно з результатами опитування, таких майже не було.

Всеросійський центр вивчення громадської думки провів «демографічне» опитування за участю 1200 росіян. Отримані цифри свідчать: 6% російських громадян сьогодні взагалі не хочуть мати дітей, 79% вже мають дитину і не планують ще одну.

«За минуле десятиліття репродуктивна стратегія росіян зазнала істотних змін. Ми зафіксували появу в Росії «чайлдфрі» – людей, які свідомо відмовляються від закладу потомства. У 2005 році їх в країні ще практично не було, а сьогодні їх частка становить уже 6%. Кого більше серед них – організованих або стихійних, ще належить з’ясувати », – сказав у зв’язку з цим керівник департаменту досліджень ВЦИОМ Степан Львов.

За словами фахівців, для Росії раніше був характерний тренд двухдітної моделі сім’ї. В даний час 40% росіян вважають, що дві дитини – це ідеальний варіант. У той же час за останні роки істотно більше стало тих, хто мріє про сім’ю з трьома-чотирма і навіть більше дітьми. Інша справа, що в реальності ці мрії здійснювати багато не збираються. На практиці більшість респондентів (79%), які вже мають дітей, зараз не готові до народження ще однієї дитини, констатували соціологи.

Наскільки ефективні демографічні заходи щодо підвищення народжуваності, яких вживає уряд? На думку вчених, державна програма підтримки народжуваності затребувана насамперед тими, хто вже орієнтований на сім’ю з дітьми, але не мотивує тих, хто з якихось причин не планує цього робити.