Нудота при вагітності

Токсикоз, нудота при вагітності – явище, знайоме майже половині майбутніх мам. Як правило, основним симптомом токсикозу виступає нудота, яка найчастіше турбує вранці. Зазвичай ця неприємність виникає на ранніх термінах, однак цілком може з’явитися і пізніше. Організм з великою швидкістю пристосовується до нових обставин, а токсикоз – один з побічних ефектів такої адаптації. Правда, деякі жінки від нього практично не страждають, і це є зовсім не патологією, а щасливою випадковістю. Потрібно сказати, що триваюча нудота після вагітності – серйозний привід для звернення до гастроентеролога.

Причини виникнення токсикозу (нудоти при вагітності)

Вважається, що деякі гормони, такі як хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ), естроген і тироксин, в підвищених концентраціях цілком можуть спровокувати токсикоз. Як правило, на 12-14 тижні їх кількість нормалізується, організм остаточно пристосовується до вагітності, і токсикоз поступово зникає. Якщо Ви очікуєте народження не однієї дитини, а двійні або навіть трійні, то вироблення гормонів йде ще інтенсивніше, що обумовлює більш виражені симптоми токсикозу.

Існують також і наукові теорії виникнення токсикозу:

  • Імунологічна теорія

Як відомо, плід утворюється з боку батька або матері клітин. Найчастіше відбувається так, що організм матері відторгає чужорідну тканину, що і провокує погане самопочуття. У нормі таке імунологічне відторгнення незабаром проходить.

  • Психологічна теорія

Загальновідомо, що вагітність – серйозне випробування для жінки, причому не тільки фізіологічне, але і моральне. Деякі жінки до нього не готові, в інших спостерігається підвищена тривожність і занепокоєння. В результаті внутрішніх переживань може виникнути запаморочення, нудота, стомлюваність і головні болі – вірні симптоми токсикозу. Цікавим є той факт, що бажана вагітність в меншій мірі сприяє розвитку токсикозу, в той час як несподівана і небажана провокують стрес і погане самопочуття.

  • Теорія загального стану здоров’я

У зоні ризику розвитку токсикозу знаходяться жінки, які мають певні проблеми з шлунково-кишковим трактом, печінкою, а також хворіють астенічним синдромом. Нудота в поєднанні з укачуванням свідчить про наявність захворювання внутрішнього вуха і вестибулярного апарату.

  • Вегетативна теорія

Ця теорія пов’язана з адаптацією внутрішніх органів і нервової системи до вагітності.

  • Вікова теорія

Іноді появу токсикозу пов’язують з віком (від 30 років) і його проявами при другій і всіх подальших вагітності, якщо при першій симптомів не спостерігалося.

  • Спадкова теорія

Відзначено, що якщо мати вагітної страждала токсикозом, то в останньої ймовірність «захворіти» ним значно підвищується. Крім того, в розвитку токсикозу можуть взяти участь смакові і нюхові чинники. Наприклад, запах мила, квітів, парфумів здатний спровокувати неприємні відчуття, тому при найменших ознаках токсикозу рекомендується захистити себе від специфічних запахів і продуктів.

Як довго триває нудота під час вагітності?

Одним з перших ознак вагітності багато жінок вважають блювоту і нудоту. Однак, наявність на сьогоднішній день тестів на вагітність може повідомити жінці про відбуте зачаття набагато раніше, буквально на першому дні затримки, а нудота настає дещо пізніше або у деяких жінок відсутній взагалі.

Коли з’являється нудота?

Найчастіше перші прояви токсикозу, рання нудота при вагітності починають турбувати жінку вже на 5-6 тижні вагітності. До 11-13 тижня (при багатоплідній вагітності – 14-16 тижнів) вона зазвичай припиняється. У вагітних, які страждають гастроентерологічними захворюваннями, дискомфорт триває довше. Лікарі переконані, що чим раніше починається токсикоз, тим більше шансів на те, що він буде протікати важко і надалі, можливо, навіть потребує медикаментозного лікування і госпіталізації. Пізній токсикоз, який виник у другому і третьому триместрах, може тривати аж до пологів. Іноді його симптоми слабшають після опускання живота, яке відбувається приблизно на 35 тижні. Пам’ятайте, що нудота під час вагітності проявляється переважно на порожній шлунок, тому рекомендується повноцінно і правильно харчуватися, не влаштовуючи голодовок.

Нудота на ранніх термінах нудота служить вірною ознакою вагітності, хоча і не завжди достовірно свідчить про неї. Зазвичай при ставшомуся зачатті нудота виникає в поєднанні з блювотою, загостренням чутливості до запахів і смаків, слиновиділення.

Нудота в першому триместрі вагітності – фізіологічна норма, яка не потребує звернення до лікаря, якщо вона не доставляє серйозних незручностей і суттєво не змінює якість життя. Вважається, що жінки, які перенесли в минулому аборт (наслідки), запальні захворювання репродуктивних органів, деякі хронічні ендокринні недуги, частіше страждають від раннього токсикозу і важче його переносять. Нудота на ранніх термінах тісно пов’язана з наявністю плода і відповідними змінами в організмі. Якщо вагітність припиняється, то симптоми токсикозу моментально проходять. Існує думка, що жінки, які очікують хлопчика, більше схильні до токсикозу, ніж ті, у кого буде дівчинка. Насправді ці дані не відповідають дійсності, що було неодноразово підтверджено. Найчастіше нудота проявляється вранці, проте тяжкі відчуття протягом дня або ввечері не виключені. Іноді вона посилюється при різкому підйомі з ліжка, а також супроводжується слабкістю і запамороченням. Крім того, нудоту і блювоту можуть викликати різні запахи, при погляді на якийсь певний продукт або при уловлюванні його запаху (риба, м’ясо, курка під час варіння та ін) може занудило майбутню матусю. У кожної жінки свої особливості і різні вагітності у однієї і тієї ж жінки, супроводжуються різними відчуттями і дивними привкусами в роті і пристрастями до певних продуктів. У будь-якому випадку ранній токсикоз говорить про те, що вагітність в цілому протікає добре. Якщо раптом нудота різко пропала, слід негайно звернутися до гінеколога і переконатися, що з дитиною нічого не сталося. Завмерла вагітність – один з випадків, коли нудота на ранніх термінах раптово проходить. Тоді рівень гормонів в крові знижується, і настає поліпшення самопочуття. При позаматкової вагітності симптоми токсикозу менш виражені. Втім, багатьох жінок така неприємність не стосується, і про те, що таке токсикоз, вони дізнаються від інших. В цьому випадку залишається тільки насолоджуватися вагітністю і хорошим самопочуттям.

Нудота на пізніх термінах – в другому і третьому триместрах не має нічого спільного з токсикозом раннього терміну вагітності. Відомо, що з часом матка все більше збільшується в розмірах і, отже, здавлює шлунок, кишечник і жовчовивідні шляхи. Таким чином, шлунково-кишковий тракт скорочується слабо, перистальтика і спорожнення утруднені. При зміні пози або нахилі можливий зворотний перехід їжі зі шлунка назад в стравохід: їжа, оброблена шлунковим соком підвищеної кислотності, обпікає стравохід, провокуючи печію і блювоту. Найчастіше пізня нудота з’являється в 27-28 тижнів, коли живіт вже відносно великий і піднімається високо. На терміні 39-40 тижнів може розвинутися прееклампсія, яка характеризується сильною блювотою, нудотою, головним болем, підвищенням артеріального тиску і болючим сприйняттям світових і слухових подразників. Часом нудота в останні місяці вагітності пов’язана з їжею і кілька послаблюється при відчутті голоду. Доцільно харчуватися дрібно і маленькими порціями, оскільки рясний прийом їжі може посилити тиск на внутрішні органи і обумовити сильну нудоту. До того ж рекомендується обмежити споживання смаженого і жирного, щоб полегшити свій стан. Як правило, після опущення дна матки перед пологами неприємні симптоми і нудота повністю зникають.