МРТ при вагітності

Щоб своєчасно виявити будь-які відхилення у здоров’ї вагітної жінки або її ще не народженого малюка, лікар призначає різні аналізи і обстеження.

При підозрі на серйозну патологію, яка здатна загрожувати їх життю, лікар може призначити магнітно-резонансну томографію. Наскільки виправдане проведення МРТ при вагітності і чи не несе дане обстеження загрози для плода?

Показання та протипоказання МРТ при вагітності

МРТ під час вагітності може знадобитися при наявності ознак деяких захворювань у вагітної жінки або плода. Запідозрити порушення у малюка лікар може під час проведення УЗД (читайте статтю УЗД на ранніх термінах вагітності >>>). Якщо діагноз підтвердиться, пацієнтці буде призначено якісне лікування.

Майбутній мамі обстеження призначають в таких випадках:

 • Підозра на патологічний розвиток плода;
 • Виявлення порушення в роботі внутрішніх органів, як у вагітної жінки, так і у її малюка;
 • При наявності важких патологій у жінки або плода, що є приводом для переривання вагітності;
 • Для підтвердження раніше поставленого, на підставі результатів аналізів, діагнозу (до речі, дізнайтеся, які аналізи здають при вагітності >>>).
 • Якщо відсутня можливість УЗД дослідження.

МРТ плода призначають в наступних випадках:

 • Для уточнення будь-яких змін в його стані, які були виявлені в ході УЗД обстеження;
 • Для виявлення таких вад, які не можна визначити в ході УЗД діагностики;
 • При виявленні серйозних патологій, для прийняття рішення про медичний аборт або підготовці до лікування дитини після її появи на світло.
 • Максимально результативними вважаються дані МРТ, отримані після 20 тижня вагітності (читайте статтю по темі: 20 тиждень вагітності >>>). Це пов’язано з тим, що в другій половині вагітності, плід має невеликий розмір і дуже рухливий.

МРТ мозку при вагітності проводять:

 • при підозрі на розвиток злоякісної пухлини;
 • при травмі голови;
 • для дослідження кровоносних судин.

Сама по собі процедура проста і безболісна. До того ж, медики стверджують, що магнітно-резонансна томографія безпечна, оскільки не пов’язана з іонізуючим опроміненням організму. Однак, у цієї процедури є і свої протипоказання, до яких відносять:

 1. Термін вагітності до 12 тижнів. Дане обмеження пов’язують з тим, що на цьому етапі відбувається закладка всіх органів у малюка і будь-який вплив на нього (теплове, шумове), з якими пов’язано проведення МРТ може негативно позначитися на його стані.
  Про те, що відбувається на самому початку вагітності, читайте в статті 1 триместр вагітності >>>)
 2. Наявність у мами будь-яких кардіостимуляторів, металевих або зубних протезів;
 3. Вага, що перевищує 200 кг;
 4. Наявність клаустрофобії або епілепсії.

Вплив МРТ на організм

Проведені дослідження довели абсолютну безпеку даного діагностичного методу на організм. При цьому, у нього є цілий ряд переваг, в порівнянні з іншими методами, тому побоюватися його проведення не варто.

Майбутнім мамам рекомендують уникати МРТ при вагітності на ранніх термінах, в зв’язку з тим, що електромагнітне поле здатне приводити до нагрівання тканин.

Однак, такий нагрів можна порівняти з прийняттям теплого душу, який, як відомо, не протипоказаний вагітним жінкам. Тому таке протипоказання, скоріше є перестраховкою.

Особливості проведення МРТ

 • Проводити обстеження вагітної жінки найкраще в першій половині дня. Згідно з медичними спостереженнями, саме в ранкові години організми жінки і плоду найбільш спокійні;
 • Приймати їжу допускається не пізніше, ніж за 4 години до процедури;
 • Сечовий міхур попередньо необхідно звільнити;

Зазвичай, жінці пропонують лягти на кушетку так, щоб ноги виявилися попереду. Це дасть можливість уникнути клаустрофобічну реакції з боку організму;
У тих випадках, якщо вам стане важко дихати, перебуваючи на спині, можна перевернутися на лівий бік. Таке становище не здатне спотворити результати обстеження;
Щоб ви відчували себе спокійніше, лікар попередить про те, що, при бажанні, процедура може бути припинена в будь-який момент;
Щоб підтримати пацієнтку, в приміщення, де проводиться МРТ, дозволено входити її близьким людям;
Перш, ніж почати сканування, медики пропонують жінці полежати в тунелі. Таким чином, можна попередити спонтанні рухи плоду, які часто спостерігаються під час зміни маминого положення тіла.

Важливо! При цьому, варто врахувати, що використовувати контрастну речовину для проведення обстеження вагітних небажано. Це пов’язано з тим, що спеціальних досліджень, щодо її безпеки для вагітної і плода не проводилося. До того ж, в окремих випадках, вона здатна викликати алергічні реакції.

На питання пацієнток, чи можна робити МРТ при вагітності, медики відповідають ствердно. У порівнянні з іншими методами обстеження, воно вважається безпечним. При цьому, процедура дає можливість виявити небезпечні захворювання, які здатні завдати шкоди жінці і плоду.