Молочниця під час вагітності

Молочниця у вагітних

Ви напевно не раз чули, що молочниця у вагітних – це досить часте явище. Але це зовсім не означає, що вам потрібно прийняти це за аксіому і перечекати неприємні симптоми. Молочниця при вагітності, як і в будь-який інший час – досить небезпечне захворювання, яке не можна пускати на самоплив.

Що таке молочниця?

Медики дають чітке визначення молочниці. Це небезпечне захворювання, викликане грибковими організмами класу Кандида і супроводжується рясними сирними виділеннями, свербінням, печіння в області статевих губ. Але, зверніть увагу, що такі симптоми можуть викликати як мінімум п’ять статевих захворювань, так що самолікування відкладається до з’ясування всіх обставин.

Симптоми молочниці при вагітності

Якщо ви помічаєте рясні виділення, зовні схожі на сирну масу – швидше за все у вас молочниця. Додаткові симптоми молочниці при вагітності – сильний свербіж, особливо до кінця дня, печіння, набряклість промежини. Крім того, одним з явних симптомів захворювання є запах виділень – кислуватий, що чимось нагадує рибний.

Немає чіткої закономірності, на якому терміні вагітності може проявитися молочниця, можливо, вам пощастить і ваша вагітність пройде без «кисло-молочної» хвороби.

Молочниця на ранніх термінах вагітності: причини

Якщо говорити про причини виникнення молочниці, то нікуди не піти від опису її першопричини. Захворювання являє собою зростання чисельності грибків класу Кандида на слизовій оболонці статевих органів. Спори цього виду грибів в малій кількості є у кожної людини, але як тільки виникають сприятливі умови для їх розмноження – як процес стає неконтрольованим.

Одним з таких сприятливих умов є вагітність, вірніше не стільки стан, скільки зміни, які вона тягне. А це:

 • Зміна гормонального фону;
 • Ослаблення імунної захисної функції;
 • Зміна кислотності середовища піхви.

В результаті грибки розмножуються, а ви маєте весь букет неприємних, часом нестерпних відчуттів і виділень.

Молочниця на ранніх термінах вагітності гарантована, якщо раніше жінка проходила лікування з вживанням антибіотиків. Препарати даного типу відмінно справляються з бактеріями, але абсолютно безсилі перед грибковими. В результаті, гриби царюють одноосібно, і їх розмноженню ніякі інші організми не заважають. А ось з лікуванням вам не можна затягувати ні дня.

Як лікувати молочницю в першому триместрі

Перший триместр вагітності – це найнебезпечніший період для вживання лікарських засобів. У цей період формуються основні органи дитини, будь-яке втручання занадто ризиковано. Перш, ніж починати медикаментозне лікування, необхідно випробувати інші способи:

 • Посилена особиста гігієна;
 • Корекція харчування. Зростанню грибків сприяють солодощі та кисло-молочні продукти. Вам потрібно відмовитися від цукерок, здоби, кефіру, можна фрукти і йогурти з біфідобактеріями; Важлива стаття про харчування при вагітності >>>
 • Підвищення імунітету організму.
 • Якщо ж захворювання протікає гостро і без лікарських препаратів не обійтися, в першому триместрі вам дозволяється використовувати тільки кошти місцевого призначення. Це можуть бути мазі або свічки.

Нетрадиційні способи лікування молочниці

Лікування молочниці при вагітності в 1 триместрі викликає масу побоювань, тому вам варто задуматися про нетрадиційні або народні способи, хороша в даному випадку і гомеопатія.

Гомеопатія

Що цікаво, в гомеопатичної літературі ви не знайдете діагнозу молочниця, зате наступне словосполучення, а саме «білі вагітних» якнайкраще характеризують основний симптом захворювання.

Для лікування гомеопатія вам пропонує комплекс з двох препаратів, один – Асідіум Нітріціум слід приймати вранці, інший – Меркуріус Солібіліс – відповідно ввечері. Починати слід з одного крупинки, при необхідності дозу поступово збільшувати, але тільки до п’яти штук. Як тільки симптоми слабшають, дозу поступово знижують, потім прийом ліків через день і так далі.

Але краще для вибору гомеопатичних препаратів звернутися до гомеопата, оскільки призначення йде строго індивідуально, спираючись на ваш стан здоров’я і загальний тип конституції організму.

Лікування холодом

Ви повинні відразу заспокоїтися – холод ніяк не вплине на малюка, він не відчує ніякого дискомфорту. Курс процедур – тиждень. Кількість підходів – три. Матеріал – лід і гігієнічний розчин «Мальва».

Для приготування крижаної свічки знадобиться контейнер від Кіндер-сюрпризу, в такий ємності лід буде без кутів і нерівних поверхонь, вода і крапля розчину «Мальва». Зручна поза – лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах. Час одного підходу – 5 хвилин, наступний етап починати через 10 хвилин.

Лікування медом

Про чарівні властивості меду ви напевно чули, знаєте, що ангіни та застуди йдуть назавжди (читайте про застуду на ранніх термінах вагітності >>>), але виявляється, молочниця, точніше її збудники бояться продукту бджільництва як вогню. Якщо у вас немає явних алергічних реакцій на цей чудо-продукт, тоді вперед.

Для медових примочок знадобиться тампон. Його можна зробити самій, з вати і марлевого бинта, або ж скористатися готовою продукцією, але самого маленького розміру. Тампон вводиться в піхву на дві години, весь цей час бажано лежати на спині з зігнутими колінами. Курс процедур – від семи до десяти днів.

Лікувальні властивості чайного дерева

У боротьбі з грибами Кандида вам допоможе і чайне дерево. Для приготування лікувального розчину знадобиться оливкова олія і кілька крапель олії чайного дерева. Потрібно рясно змочити тампон і ввести в піхву на дві години. Курс лікування – один тиждень.

У списку нетрадиційних способів лікування молочниці під час вагітності є також харчова сода, розчин якої використовується для спринцювань і бура в гліцерині. Остання в готовому вигляді продається в аптечних мережах.

Традиційне лікування молочниці

Медикаментозне лікування молочниці у вагітних безпосередньо залежить від терміну. Ви вже знаєте, що найбільш небезпечний перший триместр, проте в разі крайньої необхідності, медики припускають використання лікарських препаратів у вигляді свічок.

Ліки від молочниці: 1 триместр

У списку допустимих препаратів для початкової стадії вагітності ви знайдете лише два препарату – Бетадин і Пімафуцин. Якщо щодо Пімафуціна медики одностайні, то Бетадин викликає суперечки. Даний препарат містить йод, а, отже, може спровокувати порушення роботи щитовидної залози на стадії її формування.

Молочниця при вагітності: 2 триместр

Лікування в другій третині терміну виношування плоду повністю дублює призначення для третього триместру. У списку два знайомих вам препарату – Бетадин, з яким варто бути напоготові, і Пімафуцин, дія якого, на жаль, досить слабке.

Далі список продовжують свічки Гіно-Певарил. Варто зауважити, що всі три перераховані вище медикаменти потрібно приймати курсом в шість днів. А ось наступний – Гінофорт вводиться одноразово. В аптеці для усунення причин молочниці під час вагітності вам також можуть запропонувати Клотримазол, курс лікування – сім днів.

Молочниця при вагітності: 3 триместр

Лікування медикаментами ми з вами обговорили вище. Звертаю вашу увагу на наступний факт: якщо під час протікання вагітності фіксувався хоч один симптом молочниці, не залежно, пройшов він сам або проводилося лікування, то обов’язково в кінці третього триместру потрібно провести повторне лікування. Важливо усунути можливість інфікування малюка спорами грибка Кандида під час пологів.

Ви повинні знати, що лікування молочниці проводиться не тільки вами, а й вашим статевим партнером. Бажано під час проведення процедур відмовитися від інтимних стосунків. На відміну від вагітної, чоловік може приймати діючі препарати в формі таблеток, один з таких – Флюконазол.

Помилки при постановці діагнозу

Рясні виділення, неприємний свербіж, а часом і печіння – це основні симптоми, за якими ви можете самостійно діагностувати у себе молочницю. Однак схожі ознаки мають і ряд інших вагінальних захворювань, серед них найбезпечніша – алергічна реакція, яка не вимагає специфічного лікування.

Читайте про виділення на перших тижнях вагітності >>>

Виділення, що супроводжуються неприємними відчуттями і запальними процесами, можуть сигналізувати і про серйозні захворювання, що передаються статевим шляхом. Якщо проводити неправильне лікування, то може бути втрачено час, і хвороба плавно переходить на другу, більш складну стадію.

Визначитися з діагнозом допоможе тільки бакпосев на мікрофлору, мазок береться з піхви. До речі, виключити можливість алергічного походження сверблячки, допоможе звичайний аналіз крові з пальця. Якщо аналіз показує низьку кількість еозинофілів, то алергічна природа запального процесу не підтверджується.

Дізнайтеся, які аналізи здають при вагітності? >>>

Ви повинні знати, що виявлення грибка Кандида в мазку також не дає стовідсоткового діагнозу молочниці. Причин кілька:

 • мазок узятий неправильно;
 • жінка вже пройшла антигрибковий курс лікування, а посів виявив вже безпечні грибки, які виводяться з організму;
 • при вагітності норма значно збільшується, а на збільшення кількості Кандид може вплинути навіть вживання кефіру на ніч.

Можливий і інший варіант, коли при наявності молочниці, бактеріологічний посів не показує збудника:

 • мазок узятий поверхнево;
 • перед взяттям мазка жінка проводила спринцювання або використовувала для самолікування народні методи;
 • локалізація молочниці знаходиться не в піхву, а, наприклад, в яєчниках;
 • не дотримання правила, за яким перед проведенням процедури протягом години не можна мочитися.

Одного мазка і аналізу крові для встановлення молочниці або спростування часто мало. Необхідно обстежити весь анамнез вагітної, здати кров на цукор, зробити огляд піхви, шийки матки і придатків.

Як полегшити стан?

Встановлення діагнозу часто затягується на кілька днів, а терпіти нестерпний свербіж немає сил? Тоді є кілька прийомів, як зменшити запальні процеси і полегшити стан вагітної.

По-перше, можна проводити обмивання статевих органів лужним розчином, тобто водою з харчової содою. Такі маніпуляції кілька знизять кислотність в піхві, яка сприятлива для розмноження грибка.

По-друге, можна покласти на запалені тканини охолоджуючий компрес.

По-третє, прибрати з щоденного раціону солоні, мариновані та перчене страви, що і так повинна була зробити вагітна жінка. А також варто відмовитися від кисло-молочних продуктів і солодощів, включаючи хлібобулочні дріжджові вироби.

Зверніть увагу на нижню білизну – воно повинно бути з натуральних дихаючих тканин. Варто відмовитися від тісного одягу, така буде тільки провокувати свербіж і печіння.

Читайте також:

УЗД на ранніх термінах вагітності
Рентген зуба при вагітності
Поганий аналіз сечі при вагітності