Головний біль при вагітності

Головні болі у вагітних

Вагітність – це особливий період для кожної жінки, який триває 9 місяців. Але, на жаль, далеко не для всіх представниць прекрасної половини людства вагітність проходить легко, у багатьох дівчат з’являються найрізноманітніші проблеми зі здоров’ям. Наприклад, найбільш поширеною є саме головний біль, позбавитися від якого часом буває дуже важко.

Для багатьох вагітних жінок головний біль стає справжньою катастрофою, адже він може бути цілком в будь-який час доби, при цьому його провокують найрізноманітніші причини.

До того ж, як би дивно це не прозвучало, але в деяких випадках головний біль може бути вірною ознакою вагітності, про яку сама жінка може ще не знати. При цьому поява навіть дуже сильних головних болів не завжди є приводом для сильного занепокоєння, так як це може бути реакція організму на новий стан.

Причини головного болю під час вагітності

Залежно від причин, які спровокували появу головного болю, будуть прямо залежати не тільки дії самої вагітної, а й призначення лікаря.

Отже, бувають випадки, що даний симптом може бути спровокований одночасно декількома факторами, що значно ускладнює встановлення остаточного діагнозу. Якщо ж жінка дуже часто і з завидною регулярністю страждає від сильних нападів головного болю, необхідно якомога швидше звернутися за допомогою до досвідченого невролога, який проведе відповідне лікування.

До числа найбільш поширених причин, здатних спровокувати появу досить сильних головних болів, відносяться наступні:

 • знижений артеріальний тиск. В першу чергу це явище прямо пов’язане з тим, що в жіночому організмі відбувається значне переважання над іншими гормонами прогестерону. Саме прогестерон здатний надавати не тільки на м’язові клітини всього організму сильну розслаблюючу дію, але також і на стінки судин. Це призводить до того, що судини починають розширюватися, отже, знижується і тиск. В результаті мозок відчуває нестачу кисню, отже, з’являється головний біль;
 • гормональні зміни. На стан нервової системи жінки надає досить сильний вплив зміна не тільки кількості, але також і якості гормонів, в результаті чого під час періоду адаптації організму, який може тривати протягом перших трьох місяців вагітності, практично кожен день жінка буде страждати від головних болів;
 • гестоз. Це певне ускладнення вагітності, в основі якого знаходиться генералізований спазм судин. Одним з головних ознак гестоза є саме підвищення тиску. При гестозі в сечі може з’являтися білок, вагітна страждає від набряків. В результаті того, що відбувається спазм судин, буде порушуватися в центральній нервовій системі процес кровообігу. У свою чергу це явище супроводжується появою досить сильних нападів головного болю, перед очима миготять «чорні мушки», жінка може втратити свідомість. Важливо пам’ятати, це не тільки серйозне, але і дуже небезпечний стан, який вимагає негайного і правильного лікування;
 • підвищений артеріальний тиск. Дане явище, найчастіше, виявляється саме під час третього триместру вагітності, так як саме до цього часу починає відбуватися досить сильне збільшення циркулюючої в організмі крові. У тому випадку, якщо у вагітної є схильність до появи артеріальної гіпертензії, необхідно якомога швидше вживати відповідних заходів профілактики, які повинні застосовуватися з перших днів вагітності. Також варто пам’ятати, що в разі розвитку певних захворювань нирок, є ймовірність збільшення артеріального тиску, саме тому з особливою увагою треба стежити за їх станом;
 • голодні головні болі. Найчастіше головні болі під час вагітності виникають саме в результаті гострої нестачі в організмі поживних речовин, а саме, глюкози. Отже, в період виношування дитини необхідно з особливою увагою стежити за власним харчуванням – їсти треба якомога частіше, але тільки невеликими порціями;
 • сильна надбавка у вазі. Багато жінок під час вагітності набирають зайву вагу, що в свою чергу призводить до підвищення артеріального тиску, отже, з’являються і сильні головні болі;
 • викликати головні болі може і тривала робота, при якій потрібно сильне розумове напруження, підвищене навантаження на очі (наприклад, в результаті тривалої роботи за комп’ютером);
 • різні захворювання. Під час вагітності жіночий організм часто піддається атаці різноманітних інфекцій і вірусів, при цьому він не завжди може впоратися самостійно. Наприклад, такі захворювання як синусит, енцефаліт, менінгіт, захворювання очей і захворювання нирок, у всіх випадках будуть супроводжуватися появою головного болю. Найчастіше вона буде не дуже сильною і інтенсивної, але при цьому може легко знижуватися або повністю зникати, після прийому досить простих лікарських препаратів. Однак, важливо пам’ятати, що в будь-якому випадку потрібне проведення негайної лікувальної терапії, спрямованої на усунення причини, що викликала головний біль, а саме, лікування захворювання;
 • зміна погоди. Багато жінок під час вагітності починають гостро реагувати на зміну погодних умов, при цьому може з’являтися сильний головний біль. Це явище може бути викликано зниженням або підвищенням атмосферного тиску, що впливає не тільки на вагітних, а й на організм практично будь-якої людини;
 • стрес. Кожна жінка знає, що під час вагітності вона стає дуже чутлива і може гостро реагувати на будь-які прояви стресу, агресії або страху. Саме тому, після перенесеного навіть невеликого і незначного конфлікту, у вагітної може розвинутися дуже сильний головний біль;
 • загострення різних хронічних захворювань. Досить часто головні болі є одним з головних симптомів багатьох проблем, безпосередньо пов’язаних з хребтом. В результаті того, що під час вагітності на нього чиниться підвищене навантаження, є ймовірність загострення остеохондрозу, який супроводжується появою сильного головного болю. Також спровокувати цей показник може і наявність вегето-судинної дистонії, так як відбувається спазм судин, отже, турбує неприємне відчуття тяжкості в голові.

Не залежно від того, яка саме причина спровокувала утворення головного болю, необхідно якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря. У разі необхідності гінеколог, який веде спостереження за перебігом вагітності, може направити жінку на огляд до терапевта або невролога.

Лікування головного болю під час вагітності

Категорично заборонено приймати лікарські препарати від головного болю без призначення лікаря. Справа в тому, що більшість сучасних препаратів надають так звану тератогенну дію, тобто можуть привести до певних порушень в розвитку дитини. В результаті є ймовірність утворення внутрішньоутробної патології, яка часто буває несумісна з життям. Прояв такого ефекту може відбуватися під час першого триместру вагітності. Якщо медикаментозні препарати будуть приймати під час другого триместру вагітності, є ймовірність того, що вони спровокують початок передчасних пологів або порушать функцію органів дитини.

Бажано, при будь-яких проблемах, навіть появі незначного почуття дискомфорту, звернутися за допомогою до свого гінеколога. Найчастіше під час прийому пацієнтки фахівець пояснює, що при появі перших ознаках треба просто лягти і трохи відпочити. У багатьох випадках цей простий прийом є одним з найбільш дієвих.

Якщо ж відпочинок не допоміг позбутися нападу головного болю, тоді можна приготувати ефективний і безпечний настій з лікарських трав – шипшина, ромашка, меліса, м’ята, валеріана.

За умови, що напад головного болю був викликаний голодом, досить буде просто випити солодкий і гарячий чай, і не забути пообідати.

Перераховані вище методи допомагають легко і швидко позбутися від нападів головного болю, завдяки чому можна буде уникнути прийому небезпечних лікарських препаратів.

Якщо ж зняти напад не вийшло, при цьому головний біль буде тільки посилюватися, можна прийняти таблетку но-шпи (якщо дозволив лікар). Даний препарат надає розслабляючу дію на м’язи і сприяє зняттю спазму судин і трохи знижує тиск.

Бувають випадки, що допомогти може прийом парацетамолу. Цей препарат безпечний не тільки для майбутньої матусі, а й плода, тому лікарі дозволяють його прийом.

За умови, що головний біль була викликана зниженим тиском, лікар може прописати до прийому Панадол Екстра, так як в його склад входить кофеїн, що сприяє незначному підвищенню артеріального тиску.

Важливо пам’ятати про те, що категорично заборонено під час вагітності прийом аспірину і анальгіну, так як ці препарати здатні чинити негативний вплив на розвиток малюка.

Аспірин при головному болю у вагітної

Перед тим, як лікар призначить до прийому той чи інший лікарський засіб, проводиться огляд пацієнтки, після чого встановлюється причина, яка спровокувала появу головного болю. Якщо ж винуватим виявився підвищений тиск, тоді до прийому призначаються спеціальні гіпотензивні препарати. За умови, що головний біль спровокована різними захворюваннями хребта, тоді рекомендується частіше відпочивати і регулярно виконувати просту зарядку.

Не залежно від того, яка саме причина спровокувала появу сильних або слабких нападів болю, необхідно в обов’язковому порядку звертатися за допомогою до лікаря, який зможе підібрати не тільки ефективне, але і повністю безпечне лікування.

Профілактика головного болю при вагітності

У всіх випадках, проведення профілактики нападів головного болю, лежить корекція власного харчування, яке повинно бути збалансованим і повноцінним, не варто забувати про хороший сон і відпочинок. Завдяки цьому з’являється можливість значно знизити ймовірність появи головних болів під час вагітності.

У тому випадку, якщо вагітність була запланована, необхідно повністю пройти медичне обстеження і перевірити власне здоров’я. Якщо ж будуть виявлені якісь проблеми, від них варто позбутися до зачаття малюка.

Однак, повністю захистити себе від ймовірності появи головного болю під час вагітності просто не вийде. Так як у багатьох випадках такий симптом є простою реакцією організму на вагітність, адже відбувається не тільки гормональна перебудова, а й протікають певні зміни у функціонуванні внутрішніх органів.

Якщо ж турбує досить сильний напад мігрені, не варто панікувати, необхідно намагатися вести себе максимально спокійно. Справа в тому, що напади головного болю під час вагітності, насправді, дуже рідко виступають ознаками якихось серйозних змін або порушень в організмі.

На сьогоднішній день існує просто величезна кількість різноманітних народних засобів, які допомагають легко позбутися навіть від найсильнішої головного болю.

Однак, перед їх застосуванням, обов’язково, треба проконсультуватися зі своїм лікарем. Справа в тому, що багато народних рецепти включають певні складові, які категорично заборонені до прийому під час вагітності.

Лікування головного болю під час вагітності

Не варто прислухатися до порад подруг або родичів і самостійно застосовувати різноманітні «бабусині» рецепти, так як це може призвести не тільки до погіршення самопочуття, а й появи більш серйозних проблем.

В першу чергу, прислухатися треба тільки до порад лікаря, і звичайно, набратися терпіння, адже в деяких випадках головний біль може турбувати протягом усіх 9 місяців і безслідно зникати після народження малюка.