Блювота при вагітності

Блювота у вагітних

У багатьох, навіть досвідчених, мам стан вагітності міцно асоціюється з таким поняттям як блювота і нудота. Чому це відбувається і чому не завжди є варіантом норми? Ці питання детально висвітлимо в нашій статті.

Блювота при вагітності: причини

Для початку перерахуємо причини, безпосередньо пов’язані з вагітністю. У такому випадках блювота може бути варіантом такої собі «неправильної норми».

Ранній токсикоз вагітних. Класичними формами такого стану є: блювота вагітних, слинотеча і дерматоз або свербіж шкіри вагітних. Нудота, відсутність або перекручення апетиту і блювота при вагітності вранці є найбільш частими симптомами токсикозу. За загальною статистикою приблизно половина майбутніх мам відчували даний стан протягом перших 16 тижнів вагітності. Причина таких неприємних станів криється у формуванні в головному мозку особливого «центру вагітності», який відповідає за судинні реакції, нервову імпульсацію і емоційний стан. Також негативно впливає на моторику шлунково-кишкового тракту «гормональний бум» в організмі, особливо високі рівні прогестерону.

Токсикоз вагітних має різні ступені вираженості:

  • Легка ступінь. Нудота спостерігається епізодично, блювота спостерігається один-два рази на добу вранці. Апетит збережений, вагітна набирає вагу, загальний її стан не порушено, працездатність збережена. Цей стан не вимагає лікування і коригується харчуванням.
  • Середня ступінь. Вагітну нудить постійно протягом дня. Блювота спостерігається кілька разів на день. Вагітна не набирає вагу або злегка втрачає її, проте загальний її стан не порушено. Такий ступінь токсикозу коригується харчуванням і легкими рослинними препаратами типу відвару ромашки або екстракту артишоку. Іноді потрібне додаткове призначення внутрішньовенних вливань глюкози і призначення протиблювотних засобів типу метоклопраміда.
  • Важка ступінь токсикозу, на щастя, спостерігається досить рідко. Це дуже важкий стан. Вагітну жінку нудить не тільки вранці або протягом дня, а навіть ночами. Блювота носить характер нестримної. Жінка стрімко втрачає вагу, з’являються зміни в аналізах крові і сечі, погіршується робота нирок, з’являється зневоднення. Стан вимагає лікування в умовах стаціонару з обов’язковим призначенням протиблювотних препаратів, крапельниць з поживними речовинами і вітамінами. На щастя, найчастіше спостерігається легка ступінь токсикозу, яка самостійно проходить до 12-16 тижнів вагітності.

Блювота вагітних на пізніх термінах. Ця ситуація викликана не стільки нервово-психогенними причинами або дією прогестерону, скільки безпосереднім тиском матки з дитиною на стінки шлунка. Після щільного обіду на тлі активних поштовхів малюка або нахилу тулуба у вагітних нерідко виникає напад блювоти. Блювота вагітної після їжі, як правило, одинична ситуація і не потребує лікування. Однак не варто переїдати і проявляти надмірну фізичну активність після прийому їжі.

Коли блювота у вагітної – ознака захворювання?

Однак не завжди блювота повинна списуватися на стан вагітності: «Це токсикоз, пройде саме!». Давайте розберемо приклади, коли потрібно відволіктися від теми токсикозу і правильно оцінити ситуацію. Коли блювота – привід терміново звернутися до лікаря?

  1. Блювота інфекційного характеру. Така блювота, як правило, супроводжується підвищенням температури тіла, проносом, болями в животі, загальною слабкістю. Іноді жінка згадує що напередодні «щось не те з’їла» або з розпитування з’ясовується, що у інших членів сім’ї спостерігаються подібні симптоми. Блювота і пронос при вагітності – привід спішно звернутися до терапевта або інфекціоніста для діагностики виду кишкової інфекції та належного лікування. Детальніше про отруєння при вагітності.
  2. Блювота на тлі підвищеного тиску або пізнього гестозу. Такий тип блювоти спостерігається на піку підвищення артеріального тиску. Такий стан дуже небезпечний як для майбутньої мами, так і дитини, і вимагає термінових заходів.
  3. Блювота після травми. За цією ознакою нейрохірурги і травматологи оцінюють ступінь тяжкості черепно-мозкової травми. Якщо жінка вдарилася головою, впала або потрапила в аварію, поява блювоти є несприятливою ознакою.
  4. Блювота жовчю при вагітності є ознакою порушення роботи шлунково-кишкового тракту, ніяк не пов’язаного з вагітністю. Блювота зеленою жовчю з гірким смаком виникає на тлі хвороб печінки, жовчного міхура і дванадцятипалої кишки. Також такий стан може спостерігатися при тривалій нестримній блювоті, наприклад, при важкому токсикозі.
  5. Блювота з кров’ю при вагітності також є вкрай небезпечним станом. Блювотні маси можуть містити свіжу кров, що є ознакою кровотечі із стравоходу або ротоглотки. Також блювотні маси можуть нагадувати коричневу або буру кавову гущу – це найяскравіший симптом кровоточащої виразки шлунка. Всі ці стани вимагають негайної госпіталізації в хірургічне відділення.

Перша допомога вагітній при блювоті

Перша допомога вагітній повинна надаватися виключно виходячи з причин блювоти. Краще, якщо це буде робити медичний працівник, попередньо грамотно оцінивши ситуацію. При звичайному нападі блювоти на тлі токсикозу необхідно посадити або укласти вагітну, щоб не дати їй знепритомніти, запропонувати міцного солодкого чаю або звичайної чистої води. При підвищеному тиску необхідно дати жінці певні препарати і терміново відправити до лікарні. При блювоті після травми голови пацієнткою повинні займатися нейрохірурги. Список можна продовжувати виходячи з попереднього пункту нашої статті.

Загальні рекомендації при блювоті вагітної на тлі токсикозу:

  1. Часте дробове харчування. Їжу необхідно приймати в теплому, але не гарячому вигляді, краще в лежачому або напівлежачому положенні. Прийоми їжі повинні бути кожні дві-три години маленькими порціями. Для першого прийому їжі важливо підбирати їжу, яка допомагає полегшити нудоту і не викликає блювання. Єдиних рекомендацій з цього приводу немає. Комусь допомагають в’язкі каші, комусь соковиті фрукти, комусь чорний хліб або солодкий чай з сухарем.
  2. Компенсація втрат рідини і калію. Важливо будь-якими способами заповнювати втрати води і важливих іонів. Пити необхідно настільки багато, наскільки можна. Крім цього, потрібно включати в раціон продукти багаті калієм. До них відносяться банани, хурма, інжир, курага, родзинки, картопля. Ідеальний напій для заповнення втрат рідини – компот із сухофруктів.

Чи небезпечно викликати блювоту при вагітності?

Іноді жінки запитують, чи можна при тривалій і непродуктивній нудоті викликати блювоту. На жаль, як правило, така спровокована блювота не приносить полегшення. Більш того, викликати блювоту штучно небезпечно – це може призвести до кровотечі з шлунка або стравоходу, підвищення артеріального тиску і непритомності.